Нікотин передусім асоціюється з курінням і залежністю, але він міститься не лише в сигаретах.
Про це пише СобКор.
У ході досліджень вченими були доведені корисні властивості нікотину.
Ендогенний нікотин є в організмі людини – його виробляє печінка, та він необхідний для обміну речовин.
У невеликих кількостях нікотин міститься в продуктах харчування (томатах, картоплі, зеленому перці, баклажанах, чайному листі).
Нікотин використовується в якості інсектициду для боротьби з комахами у вирощуванні плодів.
Нікотин має протизапальні властивості: може бути використаний для загоювання ран і лікування судинних порушень у хворих із цукровим діабетом.
Згідно з даними Міжнародного агентства з досліджень раку, нікотин не призводить до розвитку хвороб серця або онкологічних захворювань, оскільки не відноситься до канцерогенних речовин.
Нікотин прискорює мислення та підвищує працездатність, покращує здатність до прийняття рішень у літніх людей. Це актуально і для неврологічних розладів: синдрому дефіциту уваги, хвороби Альцгеймера, Паркінсона та шизофренії.
Серед курців у 1,5 рази менше людей, які страждають від ожиріння або надмірної ваги. Тому нікотин можевикористовуватися для зниження апетиту.
Нещодавні дослідження університету Дюка показали, що нікотин збільшує концентрацію дофаміну і серотоніну в крові. Це допомагає у лікуванні стресу і депресивних розладів.
Хвороби, пов’язані з курінням, викликаються компонентами тютюнового диму, не нікотином.
Читайте також: Медики назвали напій, який істотно продовжує життя
Нікотин призводить до розвитку залежності. Однак, він також може використовуватися й для її лікування. Розповсюдженим методом є використання альтернативних продуктів із вмістом нікотину для відмови від куріння.
У розвинутих країнах застосування альтернативних продуктів є частиною стратегії по боротьбі з курінням. Така політика, яка отримала назву harm reduction, вже дала вражаючі результати. Наприклад, кількість курців у Великій Британії скоротилася до 15,5% , а Швеція досягла самого низького рівня куріння серед країн ЄС. Ліцензування альтернативних продуктів дозволило лікарям рекомендувати їх в якості засобів відмови від куріння у тих випадках, коли медикаментозна терапія не працює, забезпечило доступ курців до цих продуктів та інформації про них, спростувавши негативні стереотипи.