Експерти: Над половиною мов у світі нависла небезпека

26.12.2018 12:35 0

Експерти: Над половиною мов у світі нависла небезпека

Над половиною мов у світі нависла небезпека: вони можуть зникнути в недалекому майбутньому - а з ними і цінна частина культурної пам'яті людства.
Йдеться про 3660 мов, з них 600 може вимерти зовсім скоро. Адже ними говорить лише старше покоління бабусь і дідусів, повідомили науковці. Про це пише daily-news.com.ua
Мовна комунікація робить людину унікальною - ніщо настільки не визначає людину, як її рідна мова. Це не лише перше, що людина чує в дитинстві. В цій мові відображаються знання та сприйняття спільноти, вона - це частина культури.
Більшість людей виростає з найпоширенішими мовами на устах, зокрема йдеться про китайську, арабську, англійську, іспанську або російську. І ці мови затьмарюють уявлення про те, наскільки насправді великим є мовне різноманіття: у світі люди використовують приблизно 7000 різних мов. Принаймні поки що. Адже чимало мов нечисельних народів може зникнути в найближчому майбутньому.
Яких обертів набув феномен вимирання мов, з'ясували науковці на чолі з Франком Зайфартом (Frank Seifart) з Амстердамського університету. Для цього вони проаналізували інформацію про мову з трьох великих етнологічних баз даних. Як стверджують самі науковці, їхні результати становлять собою найточнішу та наймасштабнішу доповідь про стан мови у сучасному світі.
Певні дані непокоять: приблизно половина всіх живих мов перебуває в небезпеці. Це понад 3600 лінгвістичних та культурних скарбів. Шістьмастами із цих мов послуговується лише найстарше покоління. З огляду на це, такі мови опинилися перед небезпекою вимирання, наголошують вчені.
Ще 950 мов: хоча ними й говорять в дитинстві, проте не в дорослому віці - частка дорослих, що їх вивчає, постійно зменшується. Якщо цієї тенденції не змінити, й такі мови можуть зникнути впродовж незначного періоду.
Крім того, під час свого дослідження науковці з'ясували: незважаючи на те, що знання про мови у світі впродовж минулих років суттєво зросло, понад третина мов дотепер практично недосліджена - зокрема 1400 мов, що перебувають в небезпеці, повідомив Зайфарт. «Ми не маємо навіть основної інформації про їхню граматику та словниковий запас, не кажучи вже про культурно зумовлене використання», - сказав учений.
Читайте також: Всесвітній день без автомобіля: яких традицій дотримуються водії
Очевидно: якщо лінгвісти не поквапляться, деякі мови можуть зникнути ще до того, як будуть задокументовані і збережені на письмі та в звучанні для майбутніх поколінь. «Потенційні втрати - величезні», - сказав Зайфарт. Так можуть назавжди зникнути не лише невідомі дотепер граматичні феномени та звуки, а й основоположні знання: «Робота з недослідженими мовами розширює наше розуміння того, як навчати мовам, як мову опрацьовують, як вона впливає на соціальну організацію і як розвивається в межах одного покоління», - резюмує Зайфарт.

Источник

Следующая новость
Предыдущая новость

Ритуальные услуги высокого качества Докажи свою правоту с помощью полиграфа Аренда недорогого жилья в Карпатах Лампы для дезинфекции любых помещений Prelox − натуральная пищевая добавка для мужчин

Последние новости